1. Skip to content

Everyone active, enjoying sport
and achieving their personal best

Derbyshire School Games Event 2016 - round-up

Event video

Derbyshire School Games Event 2016 at Mount St Mary's College, Spinkhill

Olympic medallist Gail Emms and England footballer Sophie Bradley-Auckland are guests at the Opening Ceremony as 1,000 young people take part on Tuesday July 5.

(Video by John Felix Films)

Event report

The cricket competitions were keenly contested.

Stars past and present inspire county's youngsters

(Scroll down for full results)

Teams from St Andrew's CofE Methodist (Aided) Primary School, Hasland Hall Community School, Shirebrook Academy, Buxworth Primary School, Melbourne Junior School and William Gilbert Endowed Primary School were among the winners at the Derbyshire School Games Event at Mount St Mary's College in Spinkhill, North Derbyshire, attended by 1,000 young people.

Also among the medal winners were Cavendish Close Junior School, Chapel-en-le-Frith High School, Lady Manners School, All Saints CofE Junior School, Anthony Gell School and The Pingle School.

The multi-sport event saw around 800 school children from Derbyshire's nine school sport partnerships compete in 12 events across eight different sports – cycling, cricket, tennis, QuadKids athletics, golf, rounders, Boccia and football.

Another 200 young leaders volunteered as event officials, marshals and media leaders to ensure the smooth running of the event, which is the culmination of competition across the school year.

Each of the teams taking part had already excelled to get through to this stage, having qualified by winning their district competition, and on the day they were cheered on by sporting stars and special guests Gail Emms and Sophie Bradley-Auckland.

A team from Buxworth Primary School, representing High Peak School Sport Partnership, won the Cycling Primary competition, whilst a team from Melbourne Junior School, representing South Derbyshire School Sport Partnership, won the Kwik Cricket competition and a team from William Gilbert Endowed Primary School, representing Amber Valley, won the Mini Tennis.

Also among those winning medals was a team from Cavendish Close Junior School, representing Derby East, who won the Quadkids athletics Primary competition.

St Andrew's CofE Methodist (Aided) Primary School from North East Derbyshire School Sport Partnership won the Tri-Golf competition, Chapel-en-le-Frith High School from High Peak won the Secondary Cycling competition, a team from Lady Manners School from Rural Derbyshire won the QuadKids Secondary competition, and a team from Hasland Hall Community School from Chesterfield won the rounders competition.

All Saints CofE Junior School from Rural Derbyshire were the winners in the Boccia Plus, Shirebrook Academy from Bolsover & District won the Cricket Plus, Anthony Gell School from Rural Derbyshire won the Football Plus (Championship Level) and The Pingle School from South Derbyshire won the Football Plus (League Level).

The event was held at Mount St Mary's College in Spinkhill on Tuesday, July 5. Heritage High School in Clowne hosted the Boccia Plus.

Olympic medallist Gail Emms was among the special guests at the 2016 Derbyshire School Games.

The event began with an Opening Ceremony which included a speech from Olympic Silver Medalist and Team Derby badminton player Gail Emms, and a Q&A session with Sporting Champion Sophie Bradley-Auckland, who was part of the Great Britain Football team at the 2012 London Olympics and has also competed for England on numerous occasions.

The Opening Ceremony also included a flag procession, and a speech by young ambassadors Joe Roberts from Chesterfield School Sport Partnership and Eleanor Rose from North East Derbyshire School Sport Partnership.

Competitors were also entertained with opening performances by the Gamesley Primary School choir, which won the Derbyshire School Games Choir competition, and by a dance performance and a Parcour demonstration by pupils from Anthony Gell School.

Special guests at the event also included Derbyshire Paralympians Leon Taylor and Martin Mansell, and a number of Derbyshire Institute of Sport (DIS) athletes, who helped to inspire the young people competing at the event.

The DIS athletes also helped to judge the winners of the Spirit of the Games awards for the most sporting teams.

The Derbyshire School Games Event involved pupils from primary, secondary and special schools from across Amber Valley, Bolsover District, Chesterfield, Derby City, Erewash, High Peak, North East Derbyshire, Rural Derbyshire and South Derbyshire.

Lewis Adams, Sport Development Officer at Derbyshire Sport, said: "The Derbyshire School Games Event is a real celebration of sport and it was fantastic to see so much enthusiasm from all the young people who took part.

"My congratulations go to each of them, and my thanks also go to all those involved in organising and running the event - including all of the young leaders - as without their support the event could not take place."

The Derbyshire School Games is delivered by County Sports Partnership (CSP) Derbyshire Sport in conjunction with the nine School Sport Partnerships across Derbyshire, the schools themselves and a selection of other partners.

The event was supported by Mount St Mary's College, which provided the use of its first-class facilities for the event.

Excellent sportsmanship was a feature of the day.

Mount St Mary's College Cross Campus Director of Sport, Ben Micó, said: "We are delighted to have been able to host Derbyshire's flagship school sports event for a second time. It was fantastic to see so many talented young sports people competing at the same time and I congratulate them all on their achievements."

The Derbyshire School Games Event was also supported by the University of Derby as part of its ongoing backing of the delivery of school sport competitions in the county and its partnership with Derbyshire Sport and the Derbyshire Schools' Sports Association.

The School Games is one of the flagship legacy programmes linked to the London 2012 Olympic and Paralympic Games and sits at the core of the Government's investment in school sport.

The programme is set across four levels and is backed by National Lottery Funding from Sport England with support from a range of partners including the Department for Culture, Media and Sport, Youth Sport Trust, Department of Health and the British Paralympic Association.

The Derbyshire School Games Event is one part of an extensive competition calendar under the auspices of the Derbyshire Schools' Sport Association (DSSA).

It is also the culmination of the Derbyshire School Games Championship, which includes 50 priority competitions and 13 different sports with a clear pathway from Level 2 to 3.

Throughout the year, primary, secondary and special schools teams have fought for the honour of county champions in each competition and subsequently the overall Derbyshire School Games Champion School.

Schools from nine SSPs were represented.

Event results

Cycling (Primary)

Winner: Buxworth Primary School (High Peak)
Second Place: All Saints CofE Junior School (Rural Derbyshire)
Third Place: St Andrew's CofE Methodist (Aided) Primary School (North East Derbyshire)
Spirit of the Games: Shardlow Primary School (Erewash)

Kwik Cricket
Winner: Melbourne Junior School (South Derbyshire)
Second Place: Chaucer Junior School (Erewash)
Third Place: Harpur Hill Primary School (High Peak)
Spirit of the Games: Osmaston CofE (VC) Primary School (Rural Derbyshire)

Mini Tennis
Winner: William Gilbert Endowed Primary School (Amber Valley)
Second Place: Mickleover Primary School (Derby East)
Third Place: Brockwell Junior School (Chesterfield)
Spirit of the Games: Deer Park Primary School (North East Derbyshire)

Quadkids (Primary)
Winner: Cavendish Close Junior School (Derby East)
Second Place: Turnditch CofE (Aided) Primary School (Rural Derbyshire)
Third Place: Deer Park Primary School (North East Derbyshire)
Spirit of the Games: Mundy CofE Junior School (Amber Valley)

Tri-Golf
Winner: St Andrew's CofE Methodist (Aided) Primary School (North East Derbyshire)
Second Place: Osmaston CofE (VC) Primary School (Rural Derbyshire)
Third Place: Harpur Hill Primary School (High Peak)
Spirit of the Games: Linton Primary School (South Derbyshire)

Cycling (Secondary)
Winner: Chapel-en-le-Frith High School (High Peak)
Second Place: John Flamstead Community School (Amber Valley)
Third Place: Highfields School (Rural Derbyshire)

Quadkids (Secondary)
Winner: Lady Manners School (Rural Derbyshire)
Second Place: St Mary's Catholic High School (Chesterfield)
Third Place: Tupton Hall School (North East Derbyshire)
Spirit of the Games: Lady Manners School (Rural Derbyshire)

Rounders
Winner: Hasland Hall Community School (Chesterfield)
Second Place: Granville Sports College (South Derbyshire)
Third Place: The Ecclesbourne School (Amber Valley)
Spirit of the Games: Dronfield Henry Fanshawe School (North East Derbyshire)

Boccia Plus
Winner: All Saints CofE Junior School (Rural Derbyshire)
Second Place: Brampton Primary School (Chesterfield)
Third Place: Mapperley Primary School (Erewash)
Spirit of the Games: Kilburn Junior School (Amber Valley)

Cricket Plus
Winner: Shirebrook Academy (Bolsover & District)
Second Place: Holly House School (Chesterfield)
Third Place: John Flamstead Community School (Amber Valley)
Spirit of the Games: Kirk Hallam Community Academy (Erewash)

Football Plus (Championship Level)
Winner: Anthony Gell School (Rural Derbyshire)
Second Place: Holly House School (Chesterfield)
Third Place: Shirebrook Academy (Bolsover & District)
Spirit of the Games: Heanor Gate Science College (Amber Valley)

Football Plus (League Level)
Winner: The Pingle School (South Derbyshire)
Second Place: Tibshelf Community School (Bolsover & District)
Third Place: Friesland School (Erewash)
Spirit of the Games: Friesland School (Erewash)