1. Skip to content

Everyone active, enjoying sport
and achieving their personal best

2016 DSSA Awards

Ban Haylett and Finn Reilly-McQueen.

Access pictures from the 2016 DSSA Awards night at Chesterfield's Proact Stadium in our gallery below.

Scroll down to read a report on the night's events, view a video interview with Sportsperson of the Year Lewis White and see the full list of those who won and were highly commended.

2016 DSSA Awards report

All White on the night for Paralympian Lewis

Paralympics bronze medal winner Lewis White has been crowned Sportsperson of the Year at the 2016 Derbyshire Schools' Sport Association (DSSA) Awards, held at Chesterfield FC's Proact Stadium.

The 16-year-old, from the Pingle School in Swadlincote, set a new personal best to finish third in the 400m freestyle S9 category in Rio this summer – just weeks after sitting his GCSE exams.

The honour caps a memorable year for City of Derby SC member White, who frequently trains alongside Olympic gold medal winner Adam Peaty.

Having initially set his sights on Tokyo in 2020, he qualified for Brazil with some superb performances at April's British Para-Swimming International Meet.

Paralympic swimmer Lewis White on winning a 2016 DSSA Award

The Rio 400m freestyle S9 bronze medal winner is named Sportsperson of the Year at a ceremony at the Proact Stadium in Chesterfield.

Lewis also took part in a question and answer session about his experiences in Rio prior to picking up his award and said of winning his DSSA success.

"It feels really good to have won my DSSA Award. I was first here at the ceremony four years ago and a lot has changed for me since then," he said.

"It's been very hard to balance out my school work with training in the gym and pool but once you find that balance it gets easier. My school, Pingle, have been really supportive of me all the way through and still are now I'm doing my A levels."

Adam Morewood.

Successes for Charlie, Freya and Adam

Primary School Sportsperson of the year was golfer Charlie Ward, from Rosliston Primary School in South Derbyshire.

The 10-year-old has a golf handicap of four, finished fifth in the European Junior Final and ended the school year ranked first in the Order of Merit in the Futures Tour organised by Derbyshire Golf.

Saint John Houghton Catholic Academy's Freya Barry was named Disability Sportsperson of the Year after representing the Great Britain deaf tennis team at the European Championships in Slovenia, winning a silver medal in the girls' doubles.

Winning World and European titles saw bike trials' Adam Morewood, of Dronfield Henry Fanshawe School, chosen as Sportsperson of the Year – Non-school Sport.

Hilton Primary School football team.

Wembley joy for Hilton

In the team awards, the Year 6 Hilton Primary School Football Team was named Primary Team of the Year, having won the national Kinder Kids Cup Football League at Wembley Stadium following successes at the county championships and regional finals.

The Disability Team of the Year Award was claimed by Wilsthorpe School Boccia team, while the C2 canoeing pair of Ben Haylett and Finn Reilly-McQueen, from Friesland School, were Secondary Team of the Year as the 2016 English Champions and U15 British Junior Champions.

Volunteers were also recognised on the night, with 12-year-old Flinn Jones, of St Andrews Primary School, Dronfield winning the Young Leader / Ambassador – Primary School Award for running the Change4Life club at his school and supporting a number of intra-school competitions, encouraging fellow pupils to take part in competitive sport.

The Young Leader / Ambassador – Secondary School Award went to Highfields School's Annabel MacGregor, 18, who has been a Platinum young ambassador, completed well over

500 voluntary hours officiating at school, spoken at conferences and awards evenings and volunteered at the National School Games in Manchester.

Andrew Hitchcock.

Young leader award for Andrew

Emerging victorious in the Young Leader of the Year – Disability category was Highfields School's Andrew Hitchcock, 16, who has attended the Derbyshire SEN inclusive conference and been involved in the Sky Living for Sport programme and Get Set to Rio Paralympic Challenge.

In the Adult Volunteer Award category, Tintwistle Primary School secretary Sue Crookes was the winner after coaching the school's cheerleading teams for the past eight years, giving up hours of her time each week to lead after-school practice sessions, weekend competitions and fundraising activities.

The Media and Arts Contribution to School Sport saw no outright winner, but The Anthony Gell School Year 10 BTEC Dance Group, who performed at this year's Derbyshire School Games Event, and Charlie Rutter, from Ravensdale Junior School, who won Derby City SSP's Road to Rio baton design competition, were both highly commended.

Barry Parker.

Barry recognised for sterling service

The Service to School Sport Award, in memory of Suzanne Meehan, was won by the DSSA's Barry Parker, who has given countless hours of his time to school sport, in particular athletics, over the years.

He said: "What has always inspired me is the huge amount of young talent we have in our schools.

"It's absolutely incredible to be in a room full of so much talent and hopefully I'm going to see so many of you go on to represent Great Britain in the future."

Also announced on the night were the winners of the Derbyshire School Games championship trophies, with Osmaston CofE (VC) Primary School taking the Primary Champion School and Primary (Small School) Champion School titles.

Secondary Champion School was Lady Manners School and Competition Plus Champion School was The Pingle School.

Tintwistle Primary School's cheerleaders.

University and DSSA link 'very important'

The evening was supported by DSSA partners the University of Derby, represented by Vice-Chancellor Kath Mitchell, who said: "We feel that the link between us at the university and the DSSA is very important in helping to develop sport across the county.

"What we have seen in the award ceremony is that we have so many people, particularly in their schools, committed to supporting sport. We're hoping to work together even more closely in the future so we can deliver an even better service to our communities."

The event opened with a performance from the Tintwistle Primary School Cheerleadersand also included an interview with Alfreton's Chris Cohen CBE, who talked about his officiating at the London 2012 Olympic and Paralympic Games, and again in Rio this summer.

Full list of category winners

Sportsperson of the Year

Winner: Lewis White (swimming), The Pingle School.

Highly commended: Alicia Barrett (athletics), St Mary's High School; Ella Barrett (athletics), St Mary's High School; Gareth Griffiths (hockey), The Long Eaton School; Daniel Wellbourn Hesp (sailing), Anthony Gell School.

Primary School Sportsperson of the Year

Winner: Charlie Ward (golf), Rosliston Primary School.

Highly commended: Grace Longden (cycling), Buxworth Primary School; Archie Qualtrough (golf), Hayfield Primary School; Lucy Vernon (table tennis), Springfield Junior School.

Individual Achievement – Non-School Sport

Winner: Adam Morewood (bike trials), Dronfield Henry Fanshawe School.

Highly commended: Ben Burley (skiing), Hope Valley College; Lewis Richardson (kickboxing, The William Allitt School; Hollie Smith (archery), Heanor Gate Science College; Jaime-Leigh Whitaker (judo), St Philip Howard Voluntary Academy.

Disability Sportsperson of the Year

Winner: Freya Barry (tennis), St John Houghton Catholic Academy.

Highly commended: Henry Bowe (football/futsal), Allestree Woodlands School; Abbie Breakwell (wheelchair tennis), The Long Eaton School; Billy-Lee Dixon (football), Dronfield Henry Fanshawe School.

Primary School Team of the Year

Winners: Hilton Primary School Football Team.

Highly commended: Oakwood Junior School High 5 Netball Team; Tintwistle Primary School 'Ignite' Cheerleading Team.

Secondary School Team of the Year

Winners: Canoeing C2 (Pairs) team Ben Haylett and Finn Reilly-McQueen, Friesland School.

Highly commended: The Long Eaton School Girls U14 Intermediate Trampolining Team; Tupton Hall School U13 Girls Football Team; Lady Manners School Equestrian Team.

Disability Team Award

Winners: Wilsthorpe School Boccia team.
Highly commended: Mapperley Primary School Boccia Team.

Primary School Young Leader of the Year

Winner: Flinn Jones, St Andrews Primary School (Dronfield).

Highly commended: The Ladywood Primary School This Girl Can Ambassadors.

Young Leader of the Year – Disability

Winner: Andrew Hitchcock, Highfields School.

Highly commended: Sarah Lane, Highfields School.

Secondary School Young Leader of the Year

Winner: Annabel MacGregor, Highfields School.

Highly commended: The Outwood Academy, Newbold Silver Young Ambassadors; Grace Pickford, Highfields School.

Adult Volunteer Award

Winner:Sue Crookes, Tintwistle Primary School.

Highly commended: Chris Peach, Parkside Junior School.

Media and Arts Contribution to School Sport

Highly commended: The Anthony Gell School Year 10 BTEC Dance Group;

Charlie Rutter, Ravensdale Junior School.

Service to School Sport

Winner: Barry Parker, DSSA athletics.

Derbyshire School Games Championships Champions

Primary and Small School: Osmaston CofE (VC)Primary School (Rural Derbyshire SSP).

Secondary School: Lady Manners School (Rural Derbyshire SSP).

Competition Plus: The Pingle School (South Derbyshire SSP).